Yüksek enflasyonun vurduğu Arjantin’in iktisat idaresinde koltuk değişikliği

Ekonomik meselelerle boğuşan Arjantin’de iktisat bakanı istifa etti. IMF’ye 44 milyar dolar borcu bulunan ülkede enflasyonun yüzde 60’ın üzerine çıkmasının akabinde iktisat idaresi değişti.

Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez, 2 Temmuz’da vazifesinden istifa eden İktisat Bakanı Martin Guzmán’ın yerine Silvina Batakis’i atadı.

39 yaşındaki Guzman ülkenin Milletlerarası Para Fonu’yla (IMF) bu yıl yaptığı 44 milyar dolarlık borç mutabakatının müzakerelerini yürütmüştü.

KOALİSYONDA İKTİSAT ÇATLAĞI

Son devirde ülkeyi yöneten koalisyonun krizi ele alma biçiminde önemli fikir ayrılıkları yaşanmıştı. Harcamaların kısılmasına yönelik tedbirler içeren muahede koalisyonda tartışma yaratmıştı.

Arjantin Devlet Lideri’ne yakın isimlerden biri olan Guzmán, 2019’dan bu yana iktisat idaresinin başındaydı. Eski bakan, kararını duyurdu Twitter hesabından ve açıklamasında “Arjantin’in izlemesi gereken yol konusundaki vizyonuna itimadını koruduğunu” ekledi.

FERNANDEZ’E İTİMAT DÜŞTÜ

Ekonomide yaşanan çatlak gündemdeyken merkez-sol çizgideki Arjantin Devlet Lideri Fernandez koalisyondaki uyuşmazlıklar, enflasyonun yüzde 60’ın üstünde seyretmesi, pesonun karşı karşıya olduğu baskı üzere nedenlerden dolayı misyona başladığı 2019’dan bu yana en düşük kamuoyu itimadına sahip.

Herkesin Cephesi (Frente de Todos) ismiyle bilinen ve 2019 genel seçimleri sonucunda kurulan koalisyonun başka ortağı Arjantin Devlet Lideri Yardımcısı Cristina Kirchner, Guzman’ın iktisat idaresini sert biçimde eleştirmiş ve yüksek yoksullukla daha fazla harcama yaparak başa çıkılması istikametinde davet yapmıştı.

“ARJANTİN DEVLET LİDERİ YALNIZLAŞIYOR”

İstifa Guzman’ın büyük kreditör ülkelerin oluşturduğu Paris Kulübü’yle 2 milyar dolarlık borç mutabakatı yapmak üzere Avrupa’ya gitmesinin beklendiği sırada geldi.

Danışmanlık şirketi Management & Fit’in yöneticisi Mariel Fernoni, Fernandez’in geçen yıl düzenlenen parlamento seçimlerinde önemli bir mağlubiyet aldığını ve bu istifayla birlikte de giderek yalnızlaştığını söyledi.

“ENFLASYON YÜZDE 80’İ BULABİLİR”

Reuters’a konuşan Arjantin İktisat Bakanlığı’nın eski danışmanlarından Miguel Kiguel Guzman’ın yerini devralan kişinin sıkıntı vakitler geçireceğini söyledi. Kiguel enflasyonun bu yıl yüzde 80’e varabileceğini belirtti.

Guzman, Rusya-Ukrayna savaşıyla yükselen enflasyonu düşürmeyi başaramamış ve güç ithalat maliyetleri ülkenin döviz rezervlerini vurmuştu.

Arjantin’de yıllık enflasyon oranı mayısta 60,7’ye dayanmıştı. Bu, Ocak 1992’den bu yana görülen en yüksek enflasyon oranıydı. 

YENİ BAKAN, LİDER YARDIMCISI KİRCHNER’E YAKIN

Reuters’ın haberine nazaran Batakis, Christina Kirchner’e daha yakın. Batakis, Kirchner’in açıklamalarıyla uyumlu biçimde Twitter hesabında, “Onurlu bir yoksulluk yok. Bu yalnızca yoksulluk ve onunla savaşmalıyız” sözlerini kullanmıştı.

Batakis, 1993’te Arjantin’deki La Plata Ulusal Üniversitesi’nden iktisat diploması almış ve yüksek lisansını kamu maliyesi alanında yaptı. Yeni bakan İngiltere’deki York Üniversitesi’nde de etraf iktisadı alanında yüksek lisans yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.