Yemen Cumhurbaşkanı, siyasi ve ekonomik açıdan desteklenmeleri için uluslararası topluma çağrı yaptı

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbuh Mansur Hadi, Yemen hükümetinin, siyasi ve ekonomik açıdan desteklenmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Yemen’de cumhuriyetin kuruluşunun yolunu açan, 26 Eylül 1962 devriminin 59. yıl dönümü münasebetiyle Hadi’nin Yemen resmi haber ajansı SABA’da konuşması yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Hadi, Husi darbesinin bir sonucu olarak Yemen halkının maruz kaldığı acılara ve zorlu şartlara dikkati çekerek Husileri mağlup etmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını yineledi.

Uluslararası toplumu, Yemen hükümetini siyasi ve ekonomik olarak desteklemeye ve arka çıkmaya çağıran Hadi, Husilerin Yemen toplumuna büyük yük teşkil ettiğini vurguladı.

Öte yandan, devrimin 59. yıl dönümü münasebetiyle Yemenli partilerin Ulusal İttifakı ve Husi karşıtı güçlerden yapılan yazılı açıklamada da Cumhurbaşkanlığı ve hükümet tarafından temsil edilen devlet liderliğine destek olmak ve Husilerle mücadele için büyük çaba gösterilmesi çağrısı yapıldı.

İttifakın açıklamasında ayrıca Husiler tarafından kontrol edilen bölgelerin özgürleştirilmesi için kardeş ve dost ülkelerle yapılan silah anlaşmaları yoluyla orduyu kaliteli silahlarla silahlandırmanın gerekliliği vurgulandı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

AA / Ekrem Biçeroğlu – Son Dakika Haberleri Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze'deki açılış ve tanıtım töreninde konuştu: (3)

Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze’deki açılış ve tanıtım töreninde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze'deki açılış ve tanıtım töreninde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze’deki açılış ve tanıtım töreninde konuştu: (2)

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze'deki açılış ve tanıtım töreninde konuştu: (1)

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darülaceze’deki açılış ve tanıtım töreninde konuştu: (1)

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Related Posts

Reuters: Ukrayna, tahılını çaldığını sav ettiği Rus gemisine Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki Berdyansk Limanı’ndan alınan Ukrayna tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı yük gemisi Zhibek Zholy’nin …

Dodurga’da belediye başkanlığı için 8 aday yarışacak

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına fikir 2014 yılında köye …

Kolunu ‘tankere’ sıkıştırdı, yarım saat yardım bekledi

D-100 yolu Elmalık mevkisinde, 1 Temmuz Cuma günü saat 11.30 sıralarında, Emrah B. idaresindeki 10 AJL 56 plakalı, kimyasal husus yüklü tankerin …

Jabeur ve Alcaraz, Wimbledon’da 3. çeşide yükseldi

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’da bayanların 3 numaralı seribaşı Ons Jabeur ve erkeklerin 5 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz …

Milli golfçüler, Avrupa’dan 6 kupayla dönüyor

Polonya Golf Federasyonu’nun organize ettiği 5 Stars Junior Cup 2022, 27-29 Haziran tarihleri arasında Polonya’da yer alan Sobienie Krolewskie …

İçişleri: 1543 düzensiz göçmen yakalandı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin sorumluluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.