Türkler dünyaya damga vurmaya devam ediyor! Dünyanın en çok indirilen simülasyon oyunu Türk çıktı

Simülasyon oyunları günümüzde daha çok istek görmeye başladı, birinci çıktığı periyotlarda ilgi görmeyen oyunlar gelişen teknolojiyle de birlikte süratle yükselişe geçti. Türk oyun şirketleri ise bu ilgiden faydalanmak ismine dala giriş yaptı.

Ne yazık ki bu üslup oyunlar platformu fark etmeksizin yüksek sistem ihtiyaçlarına gereksinim duyuyor bu da her kullanıcının bu oyunları oynayamayacağı manasına geliyor. Microsoft’un da el Flight Simulator ile el attığı bu bölüm sunduğu gerçekçilik tecrübeleriyle kullanıcıları gerçek dünya ile sanal dünyanın harmanlanmış olduğu bir dünya sunuyor.600 MİLYONDAN FAZLA İNDİRİLDİ

2014 yılında kurulan İstanbul merkezli Zuuks Games ise bu daldan hissesini almak isteyen Türk şirketlerinden. Zuuks Games’in oyunları toplamda 600 milyondan fazla indirmeye ulaştı ve bununla da kalmadı ve aylık 95 milyonluk bir faal kullanıcı sayısına ulaştı. 200’den fazla ülkede yaptıkları oyunları kullanıma sunan Zuuks Games Bus Simulator : Ultimate, Truck Simulator : Europe ve daha birçok oyunu ile taşınabilir oyun bölümünü domine ediyor.

Zuuks Games Bus Simulator : Ultimate oyunu ile App Store ve Google Play Store’da toplamda 301.250.000 kullanıcının indirmesiyle taşınabilir oyun kesimindeki simülasyon çeşitlerinde en çok indirilen oyun oldu. Çabucak akabinde ise Truck Simulator : Europe isimli oyunu ile 220.150.000 indirilmeye ulaşan İstanbul merkezli şirket yeni oyunlar geliştirmeye ve daha çok kullanıcıya erişmeye devam ediyor.PANDEMİ DEVRİNİN BÜYÜK TESİRİ OLDU

Bus Simulator : Ultimate oyunu simülasyon tecrübesini mobile getirerek kullanıcılara taşınabilir platformlarda otobüs kullanma simülasyonunun tecrübesini yaşatıyor. Gibisi oyunlar dünyada birinci PC platformlarına sunulmuştu ve epey ilgi görmüştü ancak pandemi devriyle bir arada artık oyuncular yalnızca PC platformuyla sonlu kalmamaya başladı.

Oyuncular artık platform ayırt etmeksizin her yerde oynayabilecekleri platformları daha cazip bulmaya başladı bu nedenle de Nvidia üzere şirketlerin sunmuş olduğu bulut tabanlı ve her aygıttan oyun oynayabileceğiniz platformları popülerleşti.MOBİL OYUNLAR YÜKSELİŞE GEÇİYOR

Pandemi öncesinde taşınabilir oyunculuğu denilen dal sakin bir formda ilerlerken PUBG: BATTLEGROUNDS denilen oyunun PC platformuna çıkması ve espor kesimine süratli bir giriş yapması ile dalda de süratli bir değişim gerçekleşti. Daha sonrasında taşınabilir ve daha düşük sistem ihtiyaçları için de Lite versiyonları çıkan PUBG: BATTLEGROUNDS, taşınabilir espor dünyasına kazandırılan en bedelli oyunlardan biri oldu.

TÜRK ŞİRKETLER KESİME KATKIDA BULUNUYOR

Halk ortasında PUBG olarak anılan oyun ise Türkiye’ye ünlü FPS oyunu Point Blank’in Türk distribütörü olarak bilinen Nfinty Games ile girdi ve TAM Game Portal’ında satışa sunuldu. Birçok turnuvanın da düzenlenmesinde büyük hissesi bulunan TAM Game, günümüzde espor denilen kesime katkılarda bulunarak oyun bölümünün Türkiye’de gelişmesine direkt katkıda bulunmuştur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.