Sakarya’da bayanların yaptıkları örgü bebekler yurt dışına da satılıyor

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde halk eğitim merkezinde açılan kursta amigurumi tekniğiyle örgü bebekler yapan bayanlar, oyuncakları iç piyasanın yanı sıra Hollanda, İngiltere, Almanya ve Fransa üzere Avrupa ülkelerine gönderiyor.

Adapazarı Halk Eğitim Merkezinde açılan kursta amigurumi tekniğiyle örgü bebek eğitimi alan 15 bayan, oyuncakları şahsî teşebbüsleri sayesinde yurt içi ve dışında satışa sunuyor.

Havalimanlarındaki satış noktalarının yanı sıra tanıdıkları vasıtasıyla yurt dışına gönderim yapan bayanların örgü bebekleri büyük ilgi görüyor.

“Kursları yaygınlaştıracağız”

Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Faruk Kiral, AA muhabirine, merkezde birçok alanda mesleksel kurslar verildiğini söyledi.

Son yıllarda ilgi gören alanlardan birinin amigurumi örgü bebekler olduğunu anlatan Kiral, “Elde edilen bu eserler yurt dışından çok önemli ilgi görmektedir. Bu da gerek ülke iktisadına gerek kursiyerlerimizin mesken ekonomilerine ve toplumsal hayatlarına önemli katkı sağlamaktadır. Bu kurslara çok değer vermekteyiz ve elimizden geldiği kadar tüm imkanlarımızla yaygınlaştırmaya uğraş etmekteyiz.” diye konuştu.

Amigurimi kursu öğretmeni Mübeyra Kocabıyık da öğrencilerinin yurt dışına örgü bebek pazarlayarak aile bütçelerine katkıda bulunduğunu söz etti.

Hava yolu şirketlerinin kimi ikramlık eşya ofisleriyle anlaşıp oraya da materyal gönderildiğini anlatan Kocabıyık, “Satış yapıp aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Kişisel satış yapanlar var. Birtakım rahatsızlıklarından ötürü el kaslarını geliştirmek için kurslara katılan öğrencilerimiz var. Tabip tavsiyesiyle gelen, aile bütçesine katkıda bulundukları için tıpkı vakitte terapi olduğunu söyleyen kursiyerlerimiz var.” dedi.

Kursta farklı çalışmalar yaptıklarını da lisana getiren Kocabıyık, şöyle devam etti:

“23 Nisan etkinliklerinde dünya çocukları bebekleri ördük. Derviş bebekler yaptık, Yunus Emre standına uygun tasarım bebek ördük. Osmanlı şehzadeleri ve eşlerini tasarlayarak ördük. Dünya çocuklarını yaparken kendi dizaynlarımız da oldu. Ülkeler bazında yöresel bebek çalışmalarında Türkiye olarak efe bebek ördük. Kızılderili bebek, Hindistan, Meksika bebekleri tasarladık. Tıpkı vakitte hayvan figürleri de çalışıyoruz. Bir de bebek kitlerimiz var; emzikli, zincirli üzere birçok dizaynlarımız mevcut. Yurt dışında çeşitli Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Bilhassa Hollanda’ya satış yapan öğrencimiz var.”“Bana terapi oldu ve çok yeterli geldi”

Geçirdiği trafik kazasında çok fazla kırığı olduğu için ellerini bir yıl hiç kullanamayan kursiyer Havva Gezer ise fizik tedavi sonrası elini tam kapatamadığını, ellerinin hareketini sağlamak için örgüye başladığını anlattı.

Örgünün kendisine terapi olduğunu, çok uygun geldiğini lisana getiren Gezer, “Beynim boşaldı, ruhsal açıdan da çok yeterli geldi. Herkese tavsiye ederim. Daha çok bebek, anahtarlıklar, hayvan figürleri, torunumun istediği harika kahramanlar serisi üzere bebekler yapıyorum. Hollanda’ya da yolluyorum bebekleri. İlgi çok güzel. Hem para kazanıyorum hem ruhsal açıdan terapi oldu, bana çok uygun geldi.” diye konuştu.

6 yıl evvel Multipl Skleroz (MS) tanısı alan kursiyer Fatma Kartal ise yaklaşık 4 ay evvel başladığı bebek örme sayesinde sıhhatinde düzelmeler olduğunu belirterek, severek ördüğünü kaydetti.

Emekli olduktan sonra konutta boş durmamak için kursa katılan Hicran Öbek de eserleri yurt içi ve dışına pazarladıklarını belirterek, “Özellikle Almanya, Hollanda, İngiltere ve Fransa’da yaşayan Türk vatandaşlarının aracılığıyla hem ülke iktisadına hem kendi ekonomimize katkıda bulunuyoruz.” kelamlarını sarf etti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.