Reuters: Ukrayna, tahılını çaldığını sav ettiği Rus gemisine Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki Berdyansk Limanı’ndan alınan Ukrayna tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı yük gemisi Zhibek Zholy’nin Türkiye’nin alıkoymasını ve tutuklamasını istedi.

Reuters’ın haberine nazaran, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Zhibek Zholy gemisinin Berdyansk’ta Ukrayna’ya ilişkin olduğunu söylediği yaklaşık 4 bin 500 ton tahılın birinci partisinin yüklediğini açıkladı.

Ukrayna Başsavcılığı’nın, Türkiye’nin Adalet Bakanlığı’na gönderdiği 30 Haziran tarihli mektupta Zhibek Zholy’nin “Ukrayna tahılının yasadışı ihracatına” karıştığı ve 7 bin tonluk bir yükle Türkiye’nin Karasu Limanı’na yöneldiği belirtildi.

Başsavcılığın, Türkiye’den “gemiyi incelemesini, isimli inceleme için tahıl örneklerine el koymasını, tahılın menşei hakkında bilgi talep etmesini” istediği mektupta, Ukrayna’nın ortak bir soruşturma yürütmeye de hazır olduğu belirtildi.

Bir Rus yetkilisi perşembe günü yaptığı açıklamada, birinci yük gemisinin birkaç ay ortadan sonra Zhibek Zholy’nin ismini vermeden Berdyansk Limanı’ndan ayrıldığını söylemişti.

Refinitiv isimli gemi takip sitesine nazaran Zhibek Zholy, Karasu Limanı yakınlarda demirlemiş halde bulunuyor.

Ukrayna, Rus kuvvetlerini ele geçirdiği bölgelerden tahıl çalmakla suçluyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetleri tarafından denetim edilen Ukrayna limanları Berdyansk ve Mariupol’dan tahıl sevkiyatlarına tekrar başlamaya hazır olduklarını iletmişti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.