Marmara’da tırtıl istilası!

Bursa Ziraat Odaları Vilayet Uyum Lideri ve Yenişehir Ziraat Odası Lideri Sadi Aktaş, Bursa ve ilçeleri ile Marmara Bölgesi’ndeki birtakım vilayetlerde yapılan kontrollerde ayçiçeği ekili alanlarda çayır tırtılı (Loxostege sticticalis L.) zararlısının popülâsyonunun arttığı ve ayçiçeği ekili alanlarda ziyan oluşturduğunu belirtti.

Aktaş, “15.07.2022 tarihi itibariyle Yenişehir’e bağlı Çiçeközü, Akbıyık ve Çamönü Mahallelerinde popülasyon yoğunluğu tespit edilen alanlarda ziyanlı ile kimyasal uğraş başlatıldı. Saha çalışmaları ve bilgilendirmeler devam etmektedir. İlçedeki üretim alanlarının geniş ve dağınık olması nedeni ile üreticilerin kendi ayçiçeği tarlalarında denetimlerini yaparak, ziyanlı ile müsabakaları durumunda vakit kaybetmeden ilaçlı gayret yapmaları gerekiyor” diye konuştu.

Üreticileri uyaran Lider Aktaş, “Ayrıca tırtılın Polifag bir ziyanlı olması sebebiyle üreticilerimizin ayçiçeği tarlalarına hudut pozisyonlarda bulunan mısır, yonca, şeker pancarı üzere eserlerini de denetim etmeleri gerekmektedir. Zararlının 1 gün içerisinde tesir gösterdiği alan büyüklüğünün yüksek olması sebebiyle ilaçlamaların çabuk biçimde yapılması değer arz etmektedir” dedi.

ARICILAR TEDİRGİN

Öte yandan çayır tırtılı denilen ziyanlı haşere ile başlatılan kimyasal çaba arıcıları huzursuz ediyor. İlaçlamaya yapılan bölgelerde çok sayıda arıcılık yapan kişinin olduğu binlerce kovanda arı bakıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili ilaçlama yapan çiftçileri uyaran Sadi Aktaş, “İlaçlı gayret yapacak üreticilerimizin ayçiçeğinin çiçek devrinde bulunması nedeniyle ilaçlama yapılacak bölgedeki arıcılarımızı bilgilendirmesi ve ilaçlamalarını arıların faal olmadığı saatlerde yapması ve kullanacakları ilaçların ruhsatlı olması gerekmektedir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.