Kosova’dan Sırbistan’la krizi azaltacak adım

ABD Büyükelçisi Jeff Hovenier, bu gece Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında, Sırbistan’a karşı kimlik evrakı kararının uygulanmasının 30 gün ertelenmesi teklifinde bulunduğunu açıklamıştı. Bunun üzerine hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sırbistan’a karşı kimlik dokümanı mütekabiliyet kararının uygulanmasının 1 Eylül 2022 tarihine kadar ertelendiği duyuruldu.

Açıklamada, barikatların kaldırılması ve tekrardan hareket özgürlüğünün sağlanmasıyla birlikte kararın uygulanmasının 30 gün erteleneceği söz edildi.

KİMLİK KARARI SIRPLARI HAREKETLENDİRDİ

Kosova Hükümeti’nin Sırbistan vatandaşlarına karşı kimlik evrakını tanımama kararının bu gece prestijiyle yürürlüğe girecek olması, Sırpların çoğunlukla olduğu Kosova’nın kuzeyinde tansiyonun tırmanmasına neden oldu.

Sırpların kent merkezinde toplanması için çalan sirenler, akabinde hudut kapılarının kapatılması, Sırpların kuzeydeki yollara barikat kurması, Kosova polis güçlerinin kuzeye hareket etmesi, kuzeyde gergin saatlerin yaşanmasına sebep oldu.

Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginliklerin akabinde, NATO’nun ülkedeki barış Gücü KFOR, durumu yakından izlediğini belirterek, 1999 tarihli 1244 sayılı BM Kararı’ndan kaynaklanan misyonuna uygun olarak istikrarın tehdit edilmesi durumunda müdahale etmeye hazır olduğunu bildirmişti.

Kosova’nın tüm halkı için inançlı ve emniyetli bir etraf ve hareket özgürlüğü sağlamak için BM yetkisinin günlük uygulamasını gerçekleştirdiğini hatırlatan KFOR, BM yetkisine uygun olarak Kosova’da her vakit inançlı ve emniyetli bir ortamı sürdürmek için gerekli tüm tedbirleri alacağına vurgu yapmıştı.

SIRBİSTAN-KOSOVA GERGİNLİĞİ

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğun getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova’daki Sırplar bu akşam Kosova’nın kuzeyindeki hudut geçişlerini kapattı.

Kosova’da siren sesleri de duyulurken, ülke polisi kimi yerlerden silah sesleri geldiği fakat kimsenin yaralanmadığı bildirildi.

Bu ortada, Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı hala kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliğinin (AB) orta buluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, münasebetlerin olağanlaşmasını ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan ortasındaki diyalog süreci, bu akşam yaşanan gerginlik üzere farklı nedenlerden sık sık kesintiye uğradı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.