Kılıçdaroğlu’ndan Bakan Özer’e davet: Gelin birlikte çözelim bu işi

CHP önderi Kılıçdaroğlu, Meslek İmtihanı ile ilgili Bakan Özer’e bir defa daha davette bulundu. Kılıçdaroğlu, “Yine davet yapıyorum, gelin birlikte çözelim bu işi. Öğretmenlerimizin çok daha büyük sıkıntıları var, bu türlü anlamsız şeylerle incitmeyelim kendilerini” dedi.

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından açıklamada bulundu. ‘Kariyer Sınavı’yla ilgili Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e davette bulunan Kılıçdaroğlu, şu tabirleri kullandı;

“Milli Eğitim Bakanı Özer ‘Sınav olmasın dedik, sendikalar ayağa kalktı’ demiş. İmtihandan, mülakattan daha makul tahliller var şüphesiz. Yeniden davet yapıyorum, gelin birlikte çözelim bu işi. Öğretmenlerimizin çok daha büyük kaygıları var, bu türlü anlamsız şeylerle incitmeyelim kendilerini.”

“SINAVA GİRMEYİN” DEMİŞTİ

CHP başkanı geçtiğimiz hafta ise öğretmenlere seslenmişti. ‘Kariyer Sınavı’na girmeyin” davetinde bulunan CHP önderi, “Öğretmen meslek imtihanı rencide edici olduğu için daha makul bir tahlil bulmak üzere davet yapmıştım. Yanaşmadılar. Öğretmenlere sesleniyorum; bu saygısızlığa katlanmak zorunda değilsiniz, bu imtihana girmeyin. Sizleri incitmeyecek tahlili seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz” demişti.

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliğine nazaran; 531 bin 885’i uzman öğretmenlik, 70 bin 437’si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmenin eğitim programlarına katılmaya hak kazandığını açıklamıştı.

Eğitim programına katılmaya hak kazanan öğretmenlerin https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri ortasında eğitimlere katılacakları duyurulmuştu.

Diğer yandan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun birtakım kararlarının iptali ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi talebinin, Anayasa Mahkemesi tarafından temelden incelenmesine karar verilmişti.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi’nin kararı açıklanmadan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanlarının yapılmaması gerektiğini belirtmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.