İtalya’da parlamento feshedildi, erken seçime gidilecek

İtalya’daki siyasi krizden erken seçim kararı çıktı.

İtalya’da dün senatoda yapılan oylamada güvenoyu almayı başaran Başbakan Mario Draghi’nin bir hafta ortayla ikinci defa istifasını sunmasının akabinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella parlamentoyu feshetti. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın, Anayasa’nın 88. unsuru uyarınca Parlamentonun iki kanadının liderlerini dinledikten sonra Cumhuriyet Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nin feshedilmesine ait kararnameyi imzaladığı duyuruldu.

İtalya’da parlamentonun feshedilmesi sonrası net bir tarih açıklanmasa da eylül ya da ekim ayında erken seçim yapılması bekleniyor.

SİYASİ KRİZ

İtalya’da 14 Temmuz’da hükümetin sunduğu yaklaşık 23 milyar euro kıymetindeki ekonomik yardım paketi parlamentonun üst kanadı Senato’da oylanmış, koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi (M5S) kelam konusu yardım paketinin kâfi olmadığını öne sürerek oylamayı boykot etmişti. 211 senatörün katıldığı oylamada, 39 “Hayır” oyuna karşılık 172 “Evet” oyuyla yardım paketi onaylanmıştı.

Draghi, boykotun akabinde istifasını Cumhurbaşkanı Mattarella’ya sunmuş, Cumhurbaşkanı Mattarella ise Draghi’nin istifasını kabul etmemiş ve parlamentoya hitap ederek krizi çözmesini istemişti. Siyasi krizin patlak vermesinin akabinde dün senatoda inanç oylaması yapılmış, hükümet ortakları M5S, Kuzey Ligi ve Haydi İtalya Partisi tarafından boykot edilen oylamada Draghi, 95’e karşı 38 oyla güvenoyu almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.