Hattuşa Antik Kenti: Hitit İmparatorluğu’nun başşehri

Hititler’in başşehri Hattuşa, Çorum’un güneybatısında, Boğazkale İlçesi’nde yer alıyor.

1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Hattuşa, Hitit İmparatorluğunun başşehri olarak Anadolu’da yüzyıllar uzunluğu çok kıymetli bir merkez olmuş.

Fransız Gezgin Charles Texier tarafından 1834 yılında keşfedilen kent, yalnızca Çorum’un değil ülkemizin en değerli arkeolojik alanlarından biri.

1906 yılında başlayan hafriyatlar sonucunda buradaki yerleşimin M.Ö. 2. bin yılında Anadolu ve kuzey Suriye’de hâkimiyet kuran Hitit Devleti’nin Başşehri olduğu anlaşılmış.

Boğazkale İlçesi’ndeki Hattuşa ile Alaca İlçesi’ndeki Alacahöyük kalıntılarını kapsayan 2634 hektarlık alan, 1988 yılında Ulusal Park ilan edilerek bölgenin turizm dinamiği haline de getirilmiş.

Eski çağlarda etrafı 6 kilometrelik surlarla çevrilmiş ören yerinde bulunan çivi yazılı tabletlerde “Bin İlahlı şehir” olarak kelam edilen Hattuşa’da bugüne kadar saray ve tapınaklar, binlerce tabletin birçok günümüze kadar epeyce sağlam durumda gelmiş.

Anıtsal kapılar (Aslanlı Kapı, Kral Kapı, Yerkapı), hükümdarların ikamet ettiği Büyükkale Saray Kompleksi, Aşağı Kent’te ülkenin en yüksek rableri olan Fırtına İlahı Teşup ile Arinna’nın Güneş Tanrıçası’na adanmış olan Büyük Tapınak, Hitit Büyük Hükümdarı II. Şuppiluliuma’nın yaptığı işleri anlatan yazıtın bulunduğu Hiyeroglifli Oda, devasa boyutlarda tahıl ambarları, kısmen silinen Hititlere ilişkin en uzun hiyeroglif yazıyı içeren Nişantepe Yazıtı üzere çok sayıda yapı, yapılan erkeolojik çalışmalarla açığa çıkarılmış.

2007 yılında tamamlanan sur duvarı canlandırması, periyoda ilişkin kil yapı stiliyle çeşidinin az örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. (Depo Photos)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.