Hakem atama sisteminde değerli değişiklikler

Türkiye Futbol Federasyonu’nda başkanlık misyonuna gelen Mehmet Büyükekşi’nin akabinde birçok yeniliğe gidildi.

Son olarak Merkez Hakem Konseyi Lideri olarak Sabri Çelik’in misyona gelmesiyle kıymetli değişiklikler açıklandı.

VAR takımları ayrılıyor

TFF’den yapılan açıklamada, idare heyetinin, hakem ve gözlemcilerin ulusal ve milletlerarası rekabette daha âlâ düzeylere ulaşması emeliyle yeni kararlar aldığı belirtilerek, “2022-2023 dönemi ile birlikte, saha ve Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) takımları ayrılacaktır. Bu kapsamda VAR takımları, geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden VAR eğitimleriyle kazanılan IFAB sertifikasına sahip hakemlerden oluşturulacaktır. Süregelen VAR sertifikası programları tamamlanıp, hakemler kâfi tecrübeyi kazanıncaya kadar ve gerek görülmesi halinde, UEFA’ya bağlı ülkelerdeki VAR sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacaktır.” sözlerine yer verildi.

Yeni kuşak teknolojinin kullanılacak

Hakem atama sisteminde de değişikliğe gidileceğinin duyurulduğu açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kamuoyunda sıklıkla bahsedilen ve İspanya ile Belçika’da kullanılan son teknolojiler de incelendikten sonra, TFF’ye ilişkin mevcut Futbol İdare Sistemi (FYS) yazılımı geliştirilerek bu dönemde birinci kez yeni jenerasyon teknolojinin kullanılacağı Hakem Atama Sistemi’ne geçilecektir.

Gözlemci atamalarında da hakemlik ve gözlemcilik yapısına ait çalışmalar kapsamında yararlanılacak olan yeni jenerasyon teknoloji temeli ile desteklenmiş atama sistemi uygulanacak ve yine düzenlenen kriterlerle oluşturulan sayısal gözlemci raporu kullanılacaktır. Spor Toto Üstün Lig’de, stadyumda vazifeli gözlemci dışında, ikinci bir gözlemci birinci kez oluşturulacak Özel Gözlemci Odası’nda tek başına misyon yapacak ve böylelikle karşılaşmalarda ikinci gözlemci raporu düzenlenecektir. Gözlemci raporları, UEFA Hakem Konvansiyonu gereği olarak kaydedilecek, saklanacak ve rastgele bir halde paylaşılmayacaktır.”

Çalışmaları süren yeni hakem ve gözlemci klasman takımlarının, Dünya Kupası nedeniyle Üstün Lig’e verilecek ortada oluşturulacağı, o güne kadar mevcut hakem ve gözlemci takımlarıyla devam edileceği aktarıldı.

Hakem değişim programı geliyor

Yeni dönem için milletlerarası tecrübesi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile muahede kararının da alındığının belirtildiği açıklamada, şunlar tabir edildi:
“UEFA ile koordine olarak, Avrupa’nın kıymetli ligleriyle hakem değişim programı çalışmaları başlatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Spor Toto Muhteşem Lig’de misyon alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerimizin çalışma yapılacak Avrupa’nın değerli liglerinde vazife alması, bununla birlikte tekrar çalışma yapılacak Avrupa liglerinde vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerin de birebir halde karşılıklılık temeliyle misyon alması kararlaştırılmıştır.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.