Fed Lideri Powell’dan faiz artışı iletisi

Powell, Fed’in siyaset faizini 75 baz puan artırmasının akabinde basın toplantısı düzenledi. Yüksek enflasyonun neden olduğu zorluğun farkında olduklarını belirten Powell, “Enflasyonu düşürmeye büyük kıymet veriyoruz ve bunu yapmak için süratle hareket ediyoruz.” dedi.

Powell, fiyat istikrarını tekrar sağlamak için gereken kararlılığa sahip olduklarını vurgulayarak, ABD iktisadının son iki buçuk yılda çok şey yaşadığını ve dirençli olduğunu kanıtladığını kaydetti.

“KOMİTE BU ORANDA DEVAM EDEN ARTIŞLARIN UYGUN OLACAĞINI KESTİRİM EDİYOR”

İş gücü piyasasının son derece sıkı ve enflasyonun çok yüksek olduğuna işaret eden Powell, herkese yarar sağlayan güçlü bir iş gücü piyasasının sürekliliği için enflasyonun düşürülmesinin kıymetli olduğunu lisana getirdi.

Powell, “Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) siyaset faizi oranını 75 baz puan artırdı ve bu oranda devam eden artışların uygun olacağını iddia ediyor.” diye konuştu. Fed Lideri Powell, bankanın bilançosunun boyutunu kıymetli ölçüde küçültme sürecinin de devam ettiğini belirtti.

“FİNANSAL ŞARTLARDAKİ SIKILAŞMA BÜYÜMEYİ YAVAŞLATMAYA DEVAM ETMELİ”

Genel ekonomik faaliyetin birinci çeyrekte düşüş gösterdiğini anımsatan Powell, son göstergelerin tüketim harcamalarının güçlü kalmasıyla birlikte gerçek gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesinin bu çeyrekte hızlandığını gösterdiğini aktardı.

Powell, “Son aylarda gördüğümüz finansal şartlardaki sıkılaşma, büyümeyi yavaşlatmaya devam etmeli ve talebin arz ile daha yeterli dengelenmesine yardımcı olmalı.” dedi.

Enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 gayesinin epeyce üzerinde kalmaya devam ettiğini belirten Powell, toplam talebin güçlü olduğunu, arz kısıtlamalarının beklenenden daha büyük olduğunu ve daha uzun sürdüğünü, fiyat baskılarının çok çeşitli mal ve hizmetlere yayıldığını anlattı.

“ENFLASYON YENİDEN ÜST İSTİKAMETLİ SÜRPRİZ YAPTI”

Powell, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından kaynaklanan petrol ve öteki emtia fiyatlarındaki artışın akaryakıt ve besin fiyatlarını artırdığını, enflasyon üzerinde üst istikametli ek baskı yarattığını tabir etti.

Çin’deki Kovid-19 salgınına karşı alınan karantina tedbirlerinin de tedarik zinciri aksamalarını şiddetlendirmesinin beklenen olduğuna değinen Powell, yüksek enflasyonun oluşturduğu risklere karşı son derece dikkatli olduklarını ve enflasyonu yüzde 2 amacına döndürmeye büyük değer verdiklerini kaydetti.

Powell, bankanın mayıs ayı toplantısından bu yana enflasyonun yeniden üst istikametli sürpriz yaptığını, bu gelişme doğrultusunda faiz oranında daha büyük bir artışın gerekli olduğuna karar verildiğini aktardı.

“DEVAM EDEN FAİZ ARTIŞLARININ UYGUN OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”

Fed Lideri Powell, “Devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz, bunların suratı, gelen datalara ve iktisadın gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edecek.” diye konuştu.

Faiz oranında 75 baz puanlık artışın alışılmadık derecede büyük olduğunu ve bu boyuttaki hareketlerin yaygın olmasını beklemediğini belirten Powell, “Gelecek toplantımızda 50 yahut 75 baz puanlık artış mümkün görünüyor.” dedi.

Powell, niyetlerini ellerinden geldiğince net biçimde iletmeye devam edeceklerini lisana getirerek, “Halihazırda harikulâde şiddetli ve meçhul bir vakte belirsizlik eklemekten kaçınmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Enflasyon konusunda ilerleme görmeyi beklediklerini belirten Powell, enflasyonun düştüğüne dair ikna edici deliller görene kadar zafer ilan etmeyeceklerini vurguladı. Powell, amaçlarının iş gücü piyasasını güçlü tutarken enflasyonu aşağı çekmek olduğunu aktararak, bir resesyona neden olmaya çalışmadıklarını kaydetti.

Related Posts

Gölyazı Kargo sektörde 34. yılını geride bırakıyor

1988 yılında küçük bir nakliye firması olarak yola çıkan Gölyazı Kargo şimdi ise 90 araçlık filosu, 120 kişilik nitelikli personel kadrosuyla …

Yüksek enflasyonun vurduğu Arjantin’in iktisat idaresinde koltuk değişikliği

Ekonomik meselelerle boğuşan Arjantin’de iktisat bakanı istifa etti. IMF’ye 44 milyar dolar borcu bulunan ülkede enflasyonun yüzde 60’ın üzerine …

Sakarya’da bayanların yaptıkları örgü bebekler yurt dışına da satılıyor

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde halk eğitim merkezinde açılan kursta amigurumi tekniğiyle örgü bebekler yapan bayanlar, oyuncakları iç piyasanın …

SPK’dan Koroplast’a halka arz onayı

SPK haftalık bültenine nazaran, Heyet, Koroplast Paklık Ambalaj Eserleri Sanayi ve Dış Ticaret AŞ’nin pay başına 4,68 liradan halka arz …

‘BDDK kararlarının mesajları önemli’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, BDDK tarafından açıklanan türev işlem, konut kredileri ve nakit döviz pozisyonu yüksek şirketlere TL …

Rusya’dan 25 ABD’liye yaptırım kararı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın eşi Jill Biden ve kızı Ashley Biden’ın aralarında bulunduğu 25 ABD vatandaşına yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.