Faiz Nedir?

Stopaj kim öder ve ne zaman ödenir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Stopaj aslında bir vergi ödeme biçimi olup, işverenlerce gelir veya kurumlar vergisine bağlı olan bir kazanca ait tutarın, iş yapana ödenmesi esnasında, kanun ile tespit edilmiş oranlarca bu tutarın bir bölümünün korunarak, iş yapan adına peşin olarak vergi dairesine ödenmesi biçiminde yapılan vergileme biçimidir.

STOPAJ NEDİR?

Stopajın İngilizce karşılığı Witholding, deduction at the source biçimindedir. İlk defa Gelir Vergisi ödemesi ile meydana çıkan bu vergilendirme biçimi günümüzde daha geniş bir bölüme açılarak, birçok değişik vergi türünün de bu biçimde ödenmesine değin sürmüştür. Çok kolay bir örnek ile açıklamak lazım olursa bir fabrikada çalışan kimsenin vergilerinin kendisi tarafından değil, işveren tarafından ücretlerden kesilerek Vergi Dairesi’ne ödenmesi biçimindedir. Aynı biçimde devlet memurlarının vergileri de maaşlarından kesilerek işverenleri tarafından alakalı vergi dairesine ödenmektedir.

STOPAJ KİM ÖDER?

Stopaj vergilendirmesinin yer aldığı alanlar çoğunlukla Gelir Vergisi olmasına karşın bunun haricinde örnek vermek lazım olursa Menkul Sermaye İradı Vergisi’nin de bu biçimde yatırılması usulü vardır. Bunun hedefi muhtemel usul vergi kaçakçılığını engellemektir.

Gelir vergisinde, maaş ve ücretlerin vergi borçlarının yatırılmasında, gelir daha iş yapanın eline geçmeden verginin kesilmesini mecburi kılar.

Ülkemizde tevkif yani stopaj yolu ile vergileme çok kullanılan bir biçimdir. Bazı vaziyetlerde sene içinde tevkif yani stopaj yolu ile ödenen vergilerin beyannamelerde tespit edilen vergilerden kesildiğinde ödenecek fazladan bir vergi olmayabilir. Aynı biçimde iki defa yatırılan vergi sebebi ile vergi iadesine de hak kazanılabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.