Etraf Bakanlığı: Sökümü yapılacak ‘asbestli’ gemide tehlike tespit edilmedi

Brezilya Donanması’na ilişkin olan ve 600 tonun üzerinde asbest barındırdığı argüman edilen ‘NAe São Paulo’ isimli uçak gemisinin Aliağa’da söküleceğine dair haberler üzerine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık, söküm süreçlerine ait tehlikeli ya da riskli bir durumun kelam konusu olmadığını argüman etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgilere nazaran; Brezilya’dan İzmir Aliağa söküm tesislerine gelecek olan geminin, uzun müddettir müsaade beklediği bildirildi. Müsaade talebi sonrası kamuoyundaki korkuların duyulması ile bir kere yapılması gereken denetimler; milletlerarası yeterliliği olan uzman isimlerce, memleketler arası kriterlere nazaran tekrar yapıldı. Basel Mukavelesi uyarınca gemide tehlikeli, riskli rastgele bir durum tespit edilmediği öne sürüldü. Geminin sökülmesine müsaade veren kararın, memleketler arası hukuka uygun olduğu argüman edildi.

‘YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİRDİ’

DHA’nın haberine nazaran, Avrupa Birliği (AB) Gemi Geri Dönüşüm Tüzüğü kapsamında uygun bulunarak AB Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri Listesi’nde de bulunan gemi; tüm yükümlülükleri yerine getirince (Notifikasyon Formu, geminin survey raporu, tehlikeli unsur envanteri, radyasyon tahlil evrakı, gemi söküm planı, gas-free sürecinin yapıldığına dair doküman, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun geminin sökülmek üzere Türkiye’ye getirilmesinde radyolojik açıdan sakınca olmadığına dair resmi yazısı gibi) müsaade vermeme seçeneğinin ortadan kalktığı öne sürüldü.

Yetkililere nazaran, Türk kara sularında da gemi, mevzuata ve yasal düzenlemelere uygun bir teknikle, milletlerarası yetkinliğe sahip uzmanların kontrollerden geçirilecek ve en ufak tehlikeli bir durum, risk kelam konusu olursa hiç tereddütsüz geri gönderilecek.

NE OLMUŞTU?

Brezilya Donanması’na ilişkin ‘NAe São Paulo’ isimli uçak gemisinin gövdesi, açık artırmayla Türkiye’deki gemi söküm tersanesi Sök Denizcilik ve Tic. A.Ş.’yi temsilen Rio de Janeiro şirketi Cormack Maritima tarafından satın alındı. Cormack Maritima Müdürü Jorge Cormack, 21 yıllık hizmetinin akabinde hizmet dışı bırakılan geminin mayıs-haziran ayları ortasında sökülmek üzere İzmir Aliağa’ya gönderileceğini açıkladı. Daha evvel de reaksiyonlara neden olan Aliağa’daki gemi söküm faaliyetlerine böylece bir yenisi daha eklenirken, uçak gemisinin içerisinde 600 tonun üzerinde asbest barındırdığı argüman edildi. Geminin Aliağa’da sökülecek olmasına birçok sivil toplum kuruluşu ve etraf örgütü reaksiyon gösterdi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.