Esnafın Yüzünü Güldürecek Haber Meclisten Geldi: 8…

En çok güvenilen kripto para borsalarından biri olan Coinbase, platformdaki kötü amaçlı şahısların, en az 6 bin kişinin paralarını çalındığını açıkladı. Coinbase, hesabındaki paraları çalınan 6 bin kişinin tüm kaybını karşılayacağını duyurdu.

En çok güvenilen kripto para borsalarından biri olan Coinbase, platformdaki kötü amaçlı şahısların, en az 6 bin kişinin paralarını çalındığını açıkladı. Madurlara bilgilendirme metni gönderildiğini duyuran Coinbase, hesabındaki paraları çalınan 6 bin kişinin tüm kaybını karşılayacağını duyurdu. 

Kripto paraların gün geçtikçe yaygınlaşması fırsatçıların da iştahını kabartıyor. Siber suçların alabildiğine çeşitlendiği günümüzde ‘güvenlik’ kavramı özellikle kripto para yatırımcıları için çok önemli haline geldi. Buna benzer bir kripto paralarda siber hırsızlık örneğini ön son günlerde  pNetwork sitesinde görülmüştü. O olayda 12 milyon dolar tutarındaki Bitcoin çalınmıştı. 

HESAP KURTARMA KISMINDAKİ SMS SİSTEMİNİN AÇIĞINDAN İSTİFADE ETMİŞLER

Şimdi ise dünyanın en gözde en güvenilir kripto para borsalarından biri olan Coinbase, soygunu gündemde. Bu soygunda sitenin saldırıya uğramadığı, fakat kullanıcı hesaplarının, sistemin hesap kurtarma opsiyonundaki bir açıktan yararlanılarak çalındığı ifade edildi. 

Coinbase’in kullanıcılarına ilettiği bildiri metninde, ‘Coinbase’in, üçüncü parti uygulamaların hesabınıza erişmek için; e-postanızı, şifrenizi ve Coinbase hesabınızla ilişkilendirdiğiniz telefon numarasını bilmesi gerektiğini söyledi. Bu bilgilere erişimin nasıl sağlandığını bilmediğini belirten platform, genelde ortalama yöntemiyle bu bilgilerin elde edildiğini söyledi.’

BİTCOİN

ÜÇÜNCÜ PARTİ UYGULAMALARA DİKKAT EDİN

Coinbase gönderdiği bilgilendirme metninde söz konusu hırsızlık olayına karışan hesapların, kötü amaçlı olduğundan haberdar olmadıklarını ve hırsızların kullanıcı bilgilerini Coinbase’den alındığına dair bir kanıtın bulunmadığını söyledi. Üçüncü parti bir uygulama aracılığı ile kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınabileceğini vurgulayan Coinbase, kullanıcıların bilgisayar ve telefonlarına yükledikleri uygulamalar konusunda dikkatli davranmaları gerektiğini vurguladı.

BİTCOİN HISIZLARININA SADECE, PARALARI KENDİ HESAPLARINA AKTARMA İŞİ KALDI

Kötü amaçlı kişiler için, hesaplara bir kez erişim sağlandıktan sonra geriye sadece mağdurların hesaplarındaki kripto paraları kendilerine ait başka hesaplara aktarmak kalmıştı.

Coinbase’in yaptığı açıklamaya göre, mağdurlara yapılacak ödemeler, hırsızlık olayının yaşandığı zaman geçerli olan fiyatlar üzerinden yapılacak.

KRİPTO PARA GÜVENLİ Mİ?

Paylaşılan metnin devamında, ‘SMS sistemini, geçilemeyecek şekilde geliştirdiğini söyledi. Buna ek olarak olaydan etkilenen 6.000 kişinin hesabına, olayın yaşandığı zamandaki kripto paraların değerine göre geri ödeme yapılacağını, bunun da 1 günden fazla sürmeyeceği’ ifade edildi. 

Mart ile 20 Mayıs tarihleri arasında yaşanan olayın yasal takip süreci halen devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.