Erdoğan: Kentlerimizi birebir bedenin uzuvları üzere bütünleştireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) 6. Olağan Genel Şurası’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Şehirlerimizi ortak konutlarımız haline dönüştüreceğiz. Bir ortaya gelmek bunun birinci adımıdır. Beraberce çalışmak ve sonuçlar elde etmek muvaffakiyetin ta kendisidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

1200 belediyesiyle aile haline gelen birliğimiz kendi alanında önde gelen yapılar ortasındadır. Dost ve kardeş belediyelerin işbirliğini geliştirmesine vesile olmaktadır. Birliğimizin kökleri Türk Kurulu’na dayanıyor. Kurul İstanbul’daki doruğunda aldığı kararla Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirdi. Türk Dünyası 2040 vizyon dokümanı de teşkilata ait kıymetli adım oldu.

Binali Yıldırım Bey’in yer aldığı Aksakallılar heyetini maziden atiye köprü olarak görüyorum. 30 ülke ve bölgeden lokal idarenin temsil edildiği belediyeler birliğinin kuşatıcı yapısı değerlidir. Karşımızda ortadan geçen onca vakte karşın ortak tarih ve kültür şuuruyla yine bir ortaya gelen devletler gerçeği var. Bu tablo hepimizi çok daha parlak geleceğin beklediğine işaret ediyor.

Giderek tesiri artan ekonomik krizler bu tip işbirliklerini daha da değerli hale getiriyor. Cetlerimiz bir elin nesi var 2 elin sesi var diyor. Bu anlayıştan hareketle teşkilatımızın derinliğini artırmak için çok daha fazla çalışmalıyız. Kendi güvenlik ve refahları için dünyayı ataşe vermeye hazır olanların karşısına lakin birlikte çıkarsak başarılı olabiliriz.

Hem geçmişte yaşadıklarımızdan hem bugün olup bitenlerden ibret alarak hareket etmeliyiz. Tüm dünyayı ateşe vermeye hazır olanların karşısında bu biçimde çıkarsak başarılı olabiliriz. Bunu sağlayabilirsek önümüzdeki periyot Avrasya’nın dünyanın gözbebeği haline geldiğini görebiliriz.

‘KÜRESEL KRİZLER BU TÜRLÜ BİRLİKLERİ DAHA DEĞERLİ HALE GETİRİYOR’

Giderek tesiri artan global siyasi ve ekonomik krizler bu çeşit işbirliklerini daha değerli hale getiriyor. İşbirliğimiz coğrafik, demokratik, ekonomik ve siyasi kapasite olarak hepimize eşsiz fırsatlar sunuyor. Teşkilatımızın ve birliğimizin kapsamını, tesirini artırmak için çok daha fazla çalışmalıyız. Yine yapılanan global idare sistemi içinde ülkelerimizin hak ettiği yeri almasını bu türlü temin edebiliriz.

Coğrafyamızın genişliği bu çalışmalar için eşsiz bir zenginliktir. Günümüzde İpek Yolu üzere kadim yollar yeni demiryolu ve karayolları inşa edilerek canlandırılmaya çalışılıyor. BM başta olmak üzere tüm devletleri bir ortaya getiren yapıların ıslahat tartışması yaygınlaşıyor. Bu türlü bir iklimde bizim tarih, kültür ve medeniyet mirasımıza sahip çıkmamız kadar natürel bir durum olamaz.

‘ŞEHİRLERİMİZİ BİREBİR BEDENİN UZUVLARI ÜZERE BİRLEŞTİRECEĞİZ’

Şehirlerimizi tarihi ve kültürel özelliklerini gözeterek geliştireceğiz. Kentlerimizi insanları ortasında yakın bağlar kurarak tıpkı bedenin uzuvları üzere bütünleştireceğiz. Kentlerimizi ortak konutlarımız haline dönüştüreceğiz. Bir ortaya gelmek bunun birinci adımıdır. Beraberce çalışmak ve sonuçlar elde etmek muvaffakiyetin ta kendisidir.

Türkiye yüreğini sizlere sonuna kadar açmıştır. Ülkemiz tüm birikimini, imkanlarını, potansiyelini sizlerle kullanmaya hazırdır. Biz bunları kalbimizden kopup gelen bir hissiyat olarak söz ediyoruz. Sizlerin de bize birebir hislerle yaklaştığınızdan kuşkum yok. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak attığınız her adımda yanınızda olacağımı belirtmek istiyorum. Birliğimizin 6’ncı genel konseyinin güzel olmasını diliyorum.”

Related Posts

Reuters: Ukrayna, tahılını çaldığını sav ettiği Rus gemisine Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki Berdyansk Limanı’ndan alınan Ukrayna tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı yük gemisi Zhibek Zholy’nin …

Dodurga’da belediye başkanlığı için 8 aday yarışacak

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına fikir 2014 yılında köye …

Kolunu ‘tankere’ sıkıştırdı, yarım saat yardım bekledi

D-100 yolu Elmalık mevkisinde, 1 Temmuz Cuma günü saat 11.30 sıralarında, Emrah B. idaresindeki 10 AJL 56 plakalı, kimyasal husus yüklü tankerin …

Jabeur ve Alcaraz, Wimbledon’da 3. çeşide yükseldi

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’da bayanların 3 numaralı seribaşı Ons Jabeur ve erkeklerin 5 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz …

Milli golfçüler, Avrupa’dan 6 kupayla dönüyor

Polonya Golf Federasyonu’nun organize ettiği 5 Stars Junior Cup 2022, 27-29 Haziran tarihleri arasında Polonya’da yer alan Sobienie Krolewskie …

İçişleri: 1543 düzensiz göçmen yakalandı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin sorumluluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.