Emine Erdoğan: Su tüketimi şuuruna sahip olmanın hayati ehemmiyeti var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Geleceğe dair su kıtlığı ikazları verilen dünyamızda, gerçek su tüketimi şuuruna sahip olmanın hayati bir ehemmiyeti var” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen ‘Çevre Dostu 1000 Okul Projesi’ kapanış merasimi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Emine Erdoğan, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un iştirakiyle gerçekleştirildi.

Emine Erdoğan, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın ilham dolu bir projesinin daha hayata geçmesinden büyük memnunluk duyduğunu belirtti. Çocukları geleceğe taraf veren önderler olarak yetiştirmeyi hedefleyen tüm projeleri takdirle karşıladığını belirten Erdoğan, bakanlığa ve emeği geçenlere teşekkür etti.

‘DOĞAYA HASSAS BİREYLER OLARAK YETİŞSİN İSTİYORUZ’

‘Çevre Dostu 1000 Okul Projesi’nin, ‘Ağaç yaşken eğilir’ sözünün beden bulmuş hali olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan,

“Bildiğiniz üzere, öğrenmeyi ezberden ayıran, bilgiyi içselleştirmek ve hayata geçirmektir. Bu da ne kadar erken olursa, o kadar kalıcı olur. Evlatlarımız, tabiata karşı ilgili ve hassas bireyler olarak yetişsin istiyoruz. Yüksek bir etraf şuuruna sahip olmalarını dilek ediyoruz.

Lakin bu kavramların omurdaki karşılıklarını göstermez ve uygulayabilecekleri imkanları oluşturmazsak hedeflerimiz sadece hoş temenniler olarak kalır.

Çocuklar, vakitlerinin birçoklarını okulda geçiriyor. Münasebetiyle okulların fizikî yapısının, onların tabiat dostu ömür pratikleri kazanacakları bir ortama dönüşmesi çok önemli” diye konuştu.

Erdoğan, okullara, güç kaynaklarının tasarruflu kullanılması için sensörlü ve LED lambalar yerleştirildiğini, pak güç kaynaklarına dair farkındalık oluşturmak için güneş güç panelleri kurulduğunu, öğrencilerin atık idaresini öğrenmeleri için gereksinim duydukları her alana sıfır atık kutuları yerleştirildiğini aktararak,

“Geleceğe dair su kıtlığı ihtarları verilen dünyamızda, yanlışsız su tüketimi şuuruna sahip olmanın hayati bir kıymeti var. O yüzden, okullardaki tüm bataryalar fotoselli ve vakit ayarlı bataryalarla değiştirildi.

Ayrıyeten yağmur suyunun bahçe sulamasında kullanılması için depolama sistemleri oluşturuldu. Öğrencilerin bu değişimin sonuçlarını gözlemleyebilecekleri gösterge panelleri kuruldu. Böylelikle tasarruf önlemlerinin bireye ve topluma olan olumlu yansımalarını şahsen göreceksiniz.

Bunun yanında, bu bin okulda, geri dönüşüm materyallerinden oluşan sıfır atık kütüphaneleri kuruldu. Bu sayede çocuklar, ileri dönüşümün, atık materyallere yeni kullanım alanları sağladığını öğrenecek” dedi.

‘ÖRNEK OLACAK FORMDA YAŞAYIN’

Öğrencilerle birlikte olmaktan memnunluk duyduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bütün çabamız, sizlerin hak ettiğiniz hoş bir geleceğe kavuşmanız için. Benim de sizden küçük bir ricam var; lütfen okulda öğrendiklerinizle kendinize tabiat dostu bir hayat kurun ve herkese örnek olacak biçimde yaşayın. Diğerine verilecek en hoş nasihat, insanın kendi davranışıdır. Unutmayın ki tabiat sizin geleceğinizdir. Ona sahip çıkın” diye konuştu.

ETRAF DOSTU OKUL LOGOSU

Program kapsamında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu, ‘Tebessüm’, ‘Tohumlar Fidana’ ve ‘Küçük Çevreler’ şarkılarını seslendirdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Emine Erdoğan’a günün anısına lale motifli tablo ikram etti. Bakan Özer, Emine Erdoğan’ın isteği üzerine, ‘Çevre Dostu 1000 Okul Projesi’nde yer alan okullara Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca ‘Çevre Dostu Okul Logosu’ yerleştirileceğini söyledi. (DHA)

Related Posts

Reuters: Ukrayna, tahılını çaldığını sav ettiği Rus gemisine Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki Berdyansk Limanı’ndan alınan Ukrayna tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı yük gemisi Zhibek Zholy’nin …

Dodurga’da belediye başkanlığı için 8 aday yarışacak

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına fikir 2014 yılında köye …

Kolunu ‘tankere’ sıkıştırdı, yarım saat yardım bekledi

D-100 yolu Elmalık mevkisinde, 1 Temmuz Cuma günü saat 11.30 sıralarında, Emrah B. idaresindeki 10 AJL 56 plakalı, kimyasal husus yüklü tankerin …

Jabeur ve Alcaraz, Wimbledon’da 3. çeşide yükseldi

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’da bayanların 3 numaralı seribaşı Ons Jabeur ve erkeklerin 5 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz …

Milli golfçüler, Avrupa’dan 6 kupayla dönüyor

Polonya Golf Federasyonu’nun organize ettiği 5 Stars Junior Cup 2022, 27-29 Haziran tarihleri arasında Polonya’da yer alan Sobienie Krolewskie …

İçişleri: 1543 düzensiz göçmen yakalandı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin sorumluluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.