Diyanet yemekhanesinde fiyatlar işçinin kademesine nazaran değişiyor

Diyanet işçisinin maaşlarına yönelik promosyon ihalesinin çalışanın lehine olmasına rağmen Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın “faizsiz finans kuruluşları” ısrarı nedeniyle yargıya taşınması, Erbaş ile işçi ortasında tansiyona neden olmuştu. Emekçiler ile idarenin ortasını açan bir olay da yemekhane fiyatlarında yaşandı. Yemekhane İdare Kurulu’nun kararına nazaran, güvenlik ve paklık çalışanı üzere daimi emekçi statüsünde bulunan emekçilerin, Erbaş’tan başlayarak tüm Diyanet çalışanından daha değerliye yemek yediği ortaya çıktı.

Buna nazaran, güvenlik ve paklık çalışanının yemekhanede bir öğün için ödediği fiyat, 2022’de 11 liradan 15 liraya yükseldi. Bu işçi, 2022’nin birinci 6 ayında her gün bu fiyatı ödedi. Fakat ortasında Erbaş, yardımcıları ve genel müdürlerin yer aldığı, göstergesi 4800’den yüksek olan tüm işçi, 2022 başından itibaren yemek için 12 lira 25 kuruş ödüyor. Daire liderleri yemek için sırf 10 lira veriyor. Müfettişlerin, Diyanet İşleri uzmanlarının ödediği fiyat 9 lira 40 kuruşken, şube müdürleri, bilgisayar programcılarının ödediği fiyat ise 9 lira. Döner Sermaye İşletme Müdürü, başkanlık müşaviri, hukuk müşaviri, mühendisler, daire tabipleri da yemek fiyatı olarak 10 lira veriyor.

GİRİŞİMLER SONUÇSUZ

Söz konusu durumun, bilhassa güvenlik ve paklık işçisi ortasında “rahatsızlık yarattığı” belirtiliyor. Bu çalışanların, yemekhaneyi kullanan başka işçiden daha az fiyat almasına rağmen en kıymetli yemek fiyatını ödemesi reaksiyon çekerken, fiyatlarda düzenleme yapılması teşebbüslerinin ise sonuçsuz kaldığı öğrenildi. Personeller, “İdare, personel haklarını gözetmiyor” değerlendirmesinde bulunurken, bahsin iletildiği bir Diyanet İşleri Lider Yardımcısı’nın “İşçiler benden değerliye mı yiyiyor?” dediği öğrenildi. Buna rağmen yemek fiyatlarında olumlu tarafta gelişme yaşanmadı. Tersine, bayram tatilinin bitmesiyle yemek fiyatlarına artırım geleceği öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.