Çorum’da anne engelli oğlunu kaleden ittiğini itiraf etti

Çorum’da yaşayan şizofreni hastası Ferdi Arık’ın, İskilip Kalesi’ndeki surdan düşerek hayatını kaybettiği olayda anneden kan donduran bir itiraf geldi.

22 Mayıs 2021 tarihinde olayın meydana gelmesinin ardından çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye emniyet güçleri ve sıhhat takımları sevk edildi.

Çevredekiler çocuğa tekme atıldığını gördü

Gelen polisler, örgü şahitlerinin tabirine başvururken durumu anlatan bireyler, olaydan kısa mühlet evvel kale surunda Ferdi Arık’a bir bayan tarafından tekme atıldığını gördüklerini öne sürdü.

Tekme ceddin annesi olduğu tespit edildi

İddia üzerine etraftaki güvenlik kameralarını inceleyen gruplar, kadının Ferdi Arık’ın annesi Meşhure Arık olduğunu tespit etti.

Anne tutuklanırken çocuk toprağa verildi

Polis tarafından kale civarında gözaltına alınan Meşhure Arık, çıkarıldığı hakimlikçe ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanırken Ferdi Arık’ın cenazesi de otopsinin gerisinde toprağa verildi.

İlk duruşma görüldü

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tamamlan soruşturma kapsamında tutuklu Meşhure Arık hakkında ‘altsoyu nitelikli taammüden öldürme’ suçundan, eşi Cebrail Arık hakkında da ‘altsoyu taammüden öldürmeye azmettirme’ kabahatinden iddianame düzenlendi.

Çorum 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 1’i tutuklu 2 sanığın yargılanmasına başlandı.

Duruşmada birinci sefer hakim karşısına çıkan sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

“Oğluma tekme atıp aşağıya ittim”

Savcılık sorgusunda “Oğlum, vefatla tehdit etti. Her şey bir anda oldu, tekme atıp aşağıya ittim” diyen tutuklu sanık Meşhure Arık, hakim karşısındaki tabirinde olayı hatırlamadığını söyledi.

“Eşim, ‘Bu çocuğu günahım kadar sevmiyorum, götür kaleden aşağıya at’ dedi

Anne Arık savunmasında, “Olay günü eşime ‘Oğlumuzu bir hastaneye götürelim’ dedim. Eşim de bana ‘Götüremem, gidip de ne yarar görüyoruz ki’ dedi.

Sonra eşimle tartıştık ve bana vurdu. Ben ağlamaya başladım. ‘Bu çocuğu günahım kadar sevmiyorum, götür kaleden aşağıya at’ dedi. Ben de ‘Bunu nasıl yaparım ben bir anneyim’ dedim. Bu sırada bana eşim, zorla hap içirdi.

Oğlumla birlikte konuttan çıkıp kaleye gittik, ben bir anne olarak hiçbir vakit oğluma ziyan vermek istemem, orada kendimi kaybettim, ne olduğunu, nasıl olduğunu hatırlamıyorum” dedi.

“Eşim bana ‘ismimi sakın kimseye söyleme bitersin’ diyerek tehdit etti”

Olay sonrasını anlatan ve pişman olduğunu söyleyen Meşhure Arık, “Çok pişmanım. Sonra eşim beni aradı ‘Ne yaptın’ diye sordu. Ben de ‘Hiçbir şey hatırlamıyorum’ dedim.

Eve geldim, ben oğlum meskene gelecek diye bekliyordum. Konuttaki kızıma sarılıp ağladım, sonra eşim konuta geldi ve bana ‘ne yaptın’ diye sordu.

Ben de ‘neden soruyorsun istediğin oldu’ dedim. Sonra polisler geldi karakola götürdüler.

Hatta eşim bana ‘ismimi sakın kimseye söyleme bitersin’ diyerek tehdit etti. Çocuğumu çok seviyordum onu daima öper koklardım.

O gün kaleye oğlumla dertleşmeye çıkmıştık, orada neler oldu ne yaşandı hiç hatırlamıyorum.” diye konuştu.

“Oğlumun kaleden düştüğünü ben emniyette öğrendim”

Tutuksuz yargılanan Cebrail Arık ise “Eşim palavra söylüyor, beni daima suçluyor ve suçlamaları kabul etmiyorum. Eşimin dediği üzere sabah tartışma falan da olmadı ve hap falan da vermedim.

Eve geldiğimde çocuğum yoktu, sonra ben emniyeti aradım ve oğlumun meskende olmadığını söyledim. Vakit zaman da konuttan kaçıyordu.

Oğlumun kaleden düştüğünü ben emniyette öğrendim. Yeniden söylüyorum ben eşimin söylediklerinin hiçbirisini kabul etmiyorum.” dedi.

“Kadın ayağı ile çocuğa tekme attı ve arkasına bakmadan uzaklaştı”

Arık çiftinin çocuklarının da arasında  bulunduğu 8 şahidin dinlendiği duruşma sırasında olayı yakından gören B.K., isimli yaşlı bayan Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandığı duruşmada gördüklerini anlattı.

B.K., konuşmasında “Evimin balkonunda oturup yemek yiyordum. Kayalığın tam uç kısmında iki kişi vardı. Bayan geride çocuk öndeydi, bayan ayağı ile çocuğa tekme attı. Çocuk kayalıklara çarparak aşağıya düştü. Bayan gerisine bakmadan uzaklaştı.” dedi.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti tutuklu sanık Meşhure Arık’ın akli istikrarının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için İstanbul İsimli Tıp Kurumu’nda muayene edilmesine karar verip duruşmayı erteledi.

“Suçluların cezasını alacağını düşünüyoruz”

DHA’nın haberine nazaran; Cebrail Arık’ın avukatı Yaşar Anaç da duruşma sonrası yaptığı açıklamada “Tanıklar dinlendi, yargılama devam ediyor. İnşallah, adaletin tecelli edeceğini ve gerçek hatalıların cezasını alacağını düşünüyoruz.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.