CHP’li 11 liderden Kaftancıoğlu kararına reaksiyon: Üç yıla karşın seçim sonuçlarını hala kabullenemediler

ANKARA – Millet İttifakı’na mensup 11 CHP’li büyükşehir belediye lideri toplantı yaptı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Lideri Vahap Seçer mesken sahipliğinde yapılan toplantı sonrası belediye liderleri ortak açıklama yaptı.

Açıklamaya katılan Vahap Seçer (Mersin), Muhittin Böcek (Antalya), Mansur Yavaş (Ankara), Tunç Soyer (İzmir), Zeydan Karalar (Adana), Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir), Hasret Çerçioğlu (Aydın), Osman Gürün (Muğla), Kadir Albayrak (Tekirdağ) ve Lütfi Savaş, (Hatay) CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na takviye iletisi verdi.

Yapılan açıklamada belediyecilik odaklı çalışmalarda işbirliği kararlılığı vurgulanırken, şunlar söz edildi:

TÜM BU SORUŞTURMA VE DAVALAR TÜREL DEĞİL: İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında başlatılan soruşturma, talep edilen siyaset yasağı ve yürütülen davadaki cezalandırma istemini hukuksal açıdan tasa verici buluyoruz.
Tıpkı formda CHP İstanbul Vilayet Liderimiz Sayın Canan Kaftancıoğlu’na yönelik siyaset yasağını da içeren Yargıtay kararını kabul edilemez görüyoruz. Tüm bu açılan soruşturmalar, davalar ve verilen kararların hukuksal değil, yıldırma emeli taşıyan siyasi kararlar olduğu son derece açıktır.

DEMOKRASİ VE ADALETE İNANCIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ: Ortadan geçen üç yıla karşın lokal seçim sonuçlarını hala kabullenmediği açık olan bu antidemokratik anlayışın ve ikili standartlı sistematik uygulamalarının farkındayız, bunu kararlılıkla reddediyoruz. Hukuk dışı kararlar, siyasi akınlar ve linç kampanyaları demokrasiye ve adalete olan inancımızdan bizleri asla vazgeçiremeyeceği üzere vatandaşımıza olan hizmet azmimiz ile birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmektedir.

EKONOMİK TABLONUN BELEDİYELERE MALİYETİ ARTIYOR: Bizler, seçimlerden itibaren her daim birbirine dayanak olan 11 büyükşehir belediye liderleri olarak; demokrasiye, kozmik hukuka ve adalete alışılmamış olan bu siyasi sürecin sıkı takipçisi olacağımızı ve kararlılıkla uğraş edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu gelişmelerle birlikte üç yılı aşan misyon süremiz boyunca ülkemiz ekonomisindeki ağır tablonun vatandaşlarımıza yansımaları ve belediyelerimize olan maliyetleri her geçen gün artmaktadır. İmkansızlıklara ve ekonomik zorluklara karşın büyükşehir belediyelerimiz, toplumsal belediyecilikten, yatırım ve hizmetlerinden taviz vermeden hemşehrilerimizin yanında olmaya devam etmektedir.

SIĞINMACILAR SIKINTISININ GELDİĞİ BOYUTU TASA İLE İZLİYORUZ: Mevcut ekonomik şartlar nedeniyle yapılan ve yapılabilecek tarife değişikliklerinin sorumlusu mahallî idareler değil, merkezi idaredir. Hükümet yetkililerinin, belediyelerin kur kaynaklı zararlarına ve artan masraf kalemlerine karşı, gelirlerinin de birebir ölçüde artırılacağı çalışmalar yapması gerekmektedir. Hükümetin, Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana uyguladığı siyasetler sonucunda sığınmacılar probleminin geldiği boyutu telaş ile izliyoruz.

MERKEZİ İDARE BÜTÇESİNDEN ALDIĞIMIZ HİSSE ORANTISIZ: Ülkemizde bulunan sığınmacıların çok büyük bir kısmı 11 büyükşehir belediyemizin hudutları içerisinde yaşamaktadır. Taşıdığımız bu ağır yük ile merkezi idare bütçesinden aldığımız hisse son derece orantısızdır. Bu sorun, belediyelerimizin yapacağı tüm hizmet ve yatırımları olumsuz etkilemekte, kentlerimize fakirleşme olarak dönmekte, yatırım ve hizmetlerimizi sekteye uğratmaktadır. Bu husus, kentlerimizdeki demografiyi bozacak düzeye ulaşmıştır.

İKTİDARIN SOMUT ADIMLAR ATMASINI BEKLİYORUZ: Sığınmacılar ülkelerine dönene kadar tüm vatandaşlarımızın yıllardır sürdürdükleri sağduyuyu devam ettirmelerini ve en kısa vakitte ülkelerine dönmeleri için hususun asıl muhatabı olan iktidarın somut adımlar atmasını bekliyoruz. Kurtuluş kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla bağımsızlık uğraşının başladığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da bugünden kutluyoruz. Bu şuur ve sorumlulukla, 3 yılı aşkın vazife devrimizde olduğu üzere, hiç kimseyi ayırt etmeden tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Reuters: Ukrayna, tahılını çaldığını sav ettiği Rus gemisine Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki Berdyansk Limanı’ndan alınan Ukrayna tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı yük gemisi Zhibek Zholy’nin …

Dodurga’da belediye başkanlığı için 8 aday yarışacak

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına fikir 2014 yılında köye …

Kolunu ‘tankere’ sıkıştırdı, yarım saat yardım bekledi

D-100 yolu Elmalık mevkisinde, 1 Temmuz Cuma günü saat 11.30 sıralarında, Emrah B. idaresindeki 10 AJL 56 plakalı, kimyasal husus yüklü tankerin …

Jabeur ve Alcaraz, Wimbledon’da 3. çeşide yükseldi

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’da bayanların 3 numaralı seribaşı Ons Jabeur ve erkeklerin 5 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz …

Milli golfçüler, Avrupa’dan 6 kupayla dönüyor

Polonya Golf Federasyonu’nun organize ettiği 5 Stars Junior Cup 2022, 27-29 Haziran tarihleri arasında Polonya’da yer alan Sobienie Krolewskie …

İçişleri: 1543 düzensiz göçmen yakalandı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin sorumluluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.