Biden, BAE’ye üst seviye heyet gönderdi

ABD Lideri Joe Biden, ABD’nin Arap ülkeleri ile bozulan bağları düzeltmek için geçtiğimiz günlerde devlet liderinin hayatını kaybettiği Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) üst seviye bir heyet gönderdi.

Reuters’ın haberine nazaran,Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde birçok ülkenin Rusya’ya olan güç bağımlığını sonlandırmaya çalışması nedeniye Washington’un Arap ülkeleri ile ilgileri düzeltme teşebbüsleri sürat kazandı.

Haftasonundan bu yana birçok devlet başkanı, hayatını kaybeden BAE önderi Pir Halife bin Zayed El Nahyan için taziyelerini sunmak ve yeni başkan Muhammed bin Zayed El Nahyan ile görüşmek üzere BAE’ye gitti.

ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris’in başkanlığındaki heyette ABD ulusal güvenliğinden üst seviye bürokratlar, CIA lideri, dışişleri ve güvenlik bakanları ile Beyaz Saray’dan üst seviye yetkililer yer alıyor.

‘HEYETİN BU KADAR KIDEMLİ OLMASI DİKKAT ÇEKİCİ’

Arap ülkeleri şimdiye kadar Ukrayna-Rusya tansiyonunda taraf olmayı reddederken OPEC’in en büyük üreticilerinden Suudi Arabistan ve BAE artan petrol fiyatları ile çaba etmek için üretimi artırma davetlerine olumlu karşılık vermemişti.

Reuters’a konuşan ABD’li üst seviye bir yetkili BAE ziyareti için oluşturulan heyetin Washington’un bölgeye olan ilgisini yansıttığını söz etti.

Şubat ayında çıkan Rusya-Ukrayna savaşına kadar Biden idaresinin dış siyaset gündeminin en zirvesinde Çin yer alıyordu. Ortadoğu ise idarenin öncelikleri ortasında bulunmuyordu.

BAE buyruğunun yaklaşımı hakkında bilgi sahibi bir kaynak, “ABD’den gelen heyetin bu kadar kıdemli ve geniş olması dikkat alımlı. Pir Muhammed ve BAE idaresi için de son derece anlamlı” dedi.

ABD’li yetkililer ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerin güvenlik ve iklim değişikliği ile gayretten uzay siyasetleri, güç ve ticarete kadar geniş bir alanı kapsayacağını söz ettiler.

Related Posts

Reuters: Ukrayna, tahılını çaldığını sav ettiği Rus gemisine Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki Berdyansk Limanı’ndan alınan Ukrayna tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı yük gemisi Zhibek Zholy’nin …

Dodurga’da belediye başkanlığı için 8 aday yarışacak

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına fikir 2014 yılında köye …

Kolunu ‘tankere’ sıkıştırdı, yarım saat yardım bekledi

D-100 yolu Elmalık mevkisinde, 1 Temmuz Cuma günü saat 11.30 sıralarında, Emrah B. idaresindeki 10 AJL 56 plakalı, kimyasal husus yüklü tankerin …

Jabeur ve Alcaraz, Wimbledon’da 3. çeşide yükseldi

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’da bayanların 3 numaralı seribaşı Ons Jabeur ve erkeklerin 5 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz …

Milli golfçüler, Avrupa’dan 6 kupayla dönüyor

Polonya Golf Federasyonu’nun organize ettiği 5 Stars Junior Cup 2022, 27-29 Haziran tarihleri arasında Polonya’da yer alan Sobienie Krolewskie …

İçişleri: 1543 düzensiz göçmen yakalandı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin sorumluluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.