Ay sonunu getiremeyen vatandaş: İktidar artık bizim aklımızla oynamayı bıraksın

Yüksek enflasyon, dar ve sabit gelirlileri derinden sarsıyor. Vatandaş ay sonunu getiremezken, iktidar, çalışanların enflasyona ezdirilmediğini savunuyor. SÖZCÜ’ye konuşan vatandaşlar ise, “İnsanlar yoksullukla boğuşuyor. O açıklamalar gerçek dışı. Onların tuzu kuru. İktidar artık bizim aklımızla oynamayı bıraksın, yaptığı yanlışlardan vazgeçip, insanları rahatlatma yolunu seçsin” kelamlarıyla reaksiyonlarını lisana getirdi.

Kamera: Sinan TUNÇ

TÜİK’e nazaran, nisan ayı tüketici enflasyonu yüzde 69,97 oldu. Martta oran yüzde 61,14 idi. ENAG ise nisan enflasyonunu yüzde 156,86 olarak açıkladı. Enflasyonda 20 yıllık AKP hükümetleri periyodunun yeni tepesi görüldü.

Halk enflasyon altına ezilirken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere iktidar sözcüleri, çalışanların enflasyona ezildirilmediğini ve ezidirilmeyeceğini savunuyor.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Şişli’de vatandaşa, “İktidar sözcüleri ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz’ diyor. Sizce o denli mi? Ek artırım gerekli mi?” diye sordu. Verilen karşılıklar şöyle oldu:

“TEK KURTULUŞ ERKEN SEÇİM”

Cemal beyefendi: “Hayır alakası yok. Beşerler yoksullukla boğuşuyor. O açıklamalar gerçek dışı. O söyledikleri kendilerini ilgilendiren şeyler… Halkla ilgisi yok. Halk her gün buhranda, yoksulluk, çaresizlik içinde. Bunun tek kurtuluş yolu erken seçim, yeni bir idare. (Ek artırım gerekli mi?) Tabi ki gerekli ya.”

Nedret hanım

“ENFLASYONU ÇOK DERİNDEN HİSSEDİYORUZ”

Nedret hanım: “Bence şu an ezdirilmediği gerçek değil. Enflasyonu çok derinden hissediyoruz. Ek artırım yapılmalı. Bilhassa taban ücretliye ve son enflasyon sayılarından sonra beyaz yakalılara…”

Kemal Ağırlı

“HERKES YÜZÜ ASIK GEZİYOR”

Kemal Ağırlı: “Öyle değil. Herkesi enflasyona ezdirdiler. Şu an herkes sıkıntı geçiniyor. Bakın insanların hiçbiri keyifli değil. Herkes yüzü asık geziyor. Bunun nedeni yoksulluk. Kesinlikle ek artırım yapılmalı zira yeni yılda yapılan artırımın yüzde 30’u 2 ay içinde eridi. Alım gücü düştü.”

“BEN O PARAYA MARKETTEN ÇIKAMAM”

İlyas Şahin: “Nasıl ezdirmemişler? Bir Avrupa Birliği üyesi vatandaşının yahut ABD vatandaşının refah düzeyi, bizden 15-16 kat yüksek. Bugün, İngiltere’de yayınlanmış bir ilan gördüm; 300 sterline Türkiye’de 7 gün. Uçak bileti dahil. Tatil paketi satıyorlar. Ben 300 lirayla otelin önünden geçemiyorum burada. Bırakın kalmayı… Marketten çıkamam o parayla ben. Hasebiyle iktidar artık bizim aklımızla oynamayı bıraksın, yaptığı yanlışlardan vazgeçip, insanları rahatlatma yolunu seçsin. Siyaset zira bir hizmet yarışıdır. (Ek artırım yapılmalı mı?) Enflasyon, fiyat artışları engellenmeli. Zira artırım yaparak bu işi çözemeyeceğimizi gördük. Minimum fiyat artıyor lakin alım gücümüz giderek azalıyor.”

Arkın Demircan

“ONLARIN TUZU KURU”

Arkın Demircan: “Enflasyonun altında eziliyoruz. Artırımlar baya bir yıktı bizi. (İktidar sözcüleri bunun bu türlü olmadığını söylüyorlar?) Onların tabi tuzu kuru. Tuzu kuru olduğu için onlar o denli söyleyebilir. Garibanın halinden gariban anlar. Varlıklı bizi anlamaz. Bu hayat pahalılığı karşısında ek artırım yapılmalı. Taban fiyatın en az 5-5.5 bin lira olması lazım.”

“ENFLASYON YANLIŞSIZ AÇIKLANMIYOR”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Ben bu açıklamaya katılmıyorum. Zira enflasyonun TÜİK tarafından yanlışsız açıklandığını düşünmüyorum. Bunu anlamak için de rastgele bir markete girmiş olmamız kâfi. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim, üniversiteye 2018 yılında başlamıştım, bu 4 yıllık süreçte enflasyonun bayağı arttığını hissediyorum ve nitekim zorlanıyorum.”

“SOKAĞA ÇIKIP ALIŞVERİŞ YAPSINLAR”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Enflasyonun ne kadar arttığını herkes biliyor. Bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Sokağa çıksın, alışveriş yapsınlar, görsünler. Ben artık yemeğe çıktım, ‘ne yiyeyim?’ diye düşünüyorum… Bundan birkaç sene evvel, ‘3 sene evvel tavuk döner satılır mı? İnsan ölür’ dediğimiz tavuk dönerler bile 20-30 lira olmuş. (Ek artırım yapılmalı mı?) Bence ülkedeki öğretmenlerin, sağlıkçıların, kritik noktadaki memurların maaşlarının; milletvekili maaşlarından 3 kat daha fazla olması lazım. Milletvekilleri aslında aldığımız taban fiyatlara tabi olsa o vakit daha makul bir ülkede yönetildiğimizi anlarız. Zira onlar aslında milletvekili olurken keseleri dolu geliyorlar. Yetişmiş, nitelikli insanların o maaşları almaları lazım ki nitelikli toplumlar yetişsin.”

Related Posts

Reuters: Ukrayna, tahılını çaldığını sav ettiği Rus gemisine Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki Berdyansk Limanı’ndan alınan Ukrayna tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı yük gemisi Zhibek Zholy’nin …

Dodurga’da belediye başkanlığı için 8 aday yarışacak

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına fikir 2014 yılında köye …

Kolunu ‘tankere’ sıkıştırdı, yarım saat yardım bekledi

D-100 yolu Elmalık mevkisinde, 1 Temmuz Cuma günü saat 11.30 sıralarında, Emrah B. idaresindeki 10 AJL 56 plakalı, kimyasal husus yüklü tankerin …

Jabeur ve Alcaraz, Wimbledon’da 3. çeşide yükseldi

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’da bayanların 3 numaralı seribaşı Ons Jabeur ve erkeklerin 5 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz …

Milli golfçüler, Avrupa’dan 6 kupayla dönüyor

Polonya Golf Federasyonu’nun organize ettiği 5 Stars Junior Cup 2022, 27-29 Haziran tarihleri arasında Polonya’da yer alan Sobienie Krolewskie …

İçişleri: 1543 düzensiz göçmen yakalandı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin sorumluluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.