ADD ve Eğitim-İş’ten Eskişehir’deki ‘hafızlık’ toplantısına, Isparta’daki ‘icazet merasimi’ne reaksiyon

Cumhuriyet, Eskişehir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün ilkokul 4. sınıf öğretmenlerini mesai saatleri içerisinde Eskişehir Vilayet Müftülüğü’nde ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’ toplantısına çağırdığını ve Isparta’daki 167 öğrenci için hafızlık icazet merasiminde tevhit daveti yapıldığını gündeme getirmişti.

Atatürkçü Niyet Derneği (ADD) Genel Lideri Hüsnü Bozkurt ve Eğitim-İş Sendikası Genel Lideri Kadem Özbay, Eskişehir’deki ‘hafızlık’ toplantısına, Isparta’daki ‘icazet töreni’ne reaksiyon gösterdi. 

Cumhuriyet.com.tr‘ye konuşan Hüsnü Bozkurt,Çare Yine Atatürk Cumhuriyeti’dir” dedi. Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay da, “Milli Eğitim Bakanlığı Atatürk prensip ve ihtilallerine sahip çıkmalıdır” tabirlerine yer verdi. 

“ÇARE TEKRAR ATATÜRK CUMHURİYETİ’DİR”

“Milletimizin kahir ekseriyetinin Laik Cumhuriyet’e, Atatürk prensip ve ihtilallerine gönülden bağlı oldukları, çocuklarının dünya çocukları ile yarışabilecekleri bilimsel bilgilerle donatılmalarını, çağının çağdaşı, ‘fikri hür irfanı hür vicdanı hür’ bireyler olarak yetiştirilmelerini istedikleri bilinmektedir” diyen Bozkurt, kelamlarına şöyle devam etti: 

“Hal bu iken; on yıllardır sürdürülen eğitim sisteminin dinselleştirilmesi uğraşları, son yıllarda uygunca artmış, 3-4 yaşında bebelerin, ilkokul çağındaki çocuklarımızın pedagoji bilimi ile bağdaştırıması olanaksız örgün eğitim dışı dogmatik süreçlere zorlanmaları teşvik edilir olmuştur. 

Son örnekleri Eskişehir ve Isparta’da görülen, ‘hafızlık icazet töreni’ ismi altında sokaklara taşırılan sarıklı cübbeli çocuk imajlarının, merdiven altı izbelerde faaliyet gösteren Sıbyan Mektepleri’nin bilimsel gelişmelerin ışık suratına ulaştığı, yapay zekanın, akıllı robotların konuşulduğu 21. yüzyıl dünyasında ülkemizin geleceğine güç katmayacağı bilinmelidir.

Her yıl yayınlanan Lisa değerlendirmelerinde matematikten fen bilimlerine ve Türkçe okuduğunu anlamaya kadar çocuklarımızın ne durumda olduğu hepimizin ve elbette en başta yöneticilerimizin üzerinde değerle durması gereken acı gerçeğimizdir.

Cumhuriyetimiz’in Laik Ulusal Eğitim Sistemi’nin dünya çapında bilim insanları olan Hulusi Behçet’leri, Sara Akdik’leri, Gazi Yaşargil’leri, İhsan Ketin’leri, Olcay Neyzi’leri, Aziz Sancar’ları yetiştirdiği unutulmamalıdır. Çare Yine Atatürk Cumhuriyeti’dir.”

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN VAZİFESİ DİN VAZİFELİSİ YETİŞTİRMEK DEĞİLDİR”

Kadem Özbay ise “Milli Eğitim Bakanlığı her geçen gün şiddetini ve dozunu arttırarak laik eğitimle uğraş eden,dini referans kabul ederek bilimi rafa kaldıran lakin en acısı da kendi varlığını reddeden bir  bakanlık imajı çizmeye başladı. Laik eğitimin gerici kıskaç altında olduğu ve derin yaralar aldığı bu günlerde arkası ardı kesilmeyen haberlere Eskişehir ve Isparta’da yaşanan olaylar eklenmiştir. Şeriye ve Evkaf Vekaleti kapatılıp Ulusal Eğitim Bakanlığı açılalı neredeyse yüz yıl oldu.Hala birileri orta çağ eğitim sistemini uygulamaya çalışıyorsa çok derin bir yanılgı içindedir” diye konuştu. 

Özbay, açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

  • Bin yıl öncesinin çağ dışı öğretilerini ezberlemeyi eğitim saymak, laik demokratik ve bilimsel eğitimin temeline çağdışı patlayıcıları yerleştirmek demektir. Bir sefer daha uyarıyoruz, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın misyonu din vazifelisi yetiştirmek değil; ülkemize Atatürk unsur ve ihtilallerine sahip çıkan, çağdaş ve özgür bireyler kazandırmaktır.

Related Posts

Reuters: Ukrayna, tahılını çaldığını sav ettiği Rus gemisine Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki Berdyansk Limanı’ndan alınan Ukrayna tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı yük gemisi Zhibek Zholy’nin …

Dodurga’da belediye başkanlığı için 8 aday yarışacak

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına fikir 2014 yılında köye …

Kolunu ‘tankere’ sıkıştırdı, yarım saat yardım bekledi

D-100 yolu Elmalık mevkisinde, 1 Temmuz Cuma günü saat 11.30 sıralarında, Emrah B. idaresindeki 10 AJL 56 plakalı, kimyasal husus yüklü tankerin …

Jabeur ve Alcaraz, Wimbledon’da 3. çeşide yükseldi

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’da bayanların 3 numaralı seribaşı Ons Jabeur ve erkeklerin 5 numaralı seribaşı Carlos Alcaraz …

Milli golfçüler, Avrupa’dan 6 kupayla dönüyor

Polonya Golf Federasyonu’nun organize ettiği 5 Stars Junior Cup 2022, 27-29 Haziran tarihleri arasında Polonya’da yer alan Sobienie Krolewskie …

İçişleri: 1543 düzensiz göçmen yakalandı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin sorumluluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.